понедельник, 7 декабря 2015 г.

Емоція (від лат. етоііоп - хвилювання) - психічний процес процес середньої тривалості, що відображає суб'єктивне оціночне ставлення до існуючих або можливих ситуацій. В психології розрізняють поняття «емоція» , «почуття», «афект», «настрій» і «переживання».
На відміну від почуттів, емоції не мають об'єктної прив'язки: вони виникають не стосовно до кого або чого-небудь, а по відношенню до ситуації в цілому. «Мені страшно» - це емоція, а «Я боюся цієї людини» - це почуття. У зв'язку з цим емоції, на відміну від почуттів, не можуть бути амбівалентними.
Характеристики емоцій :
  • Всі емоції характеризуються валентністю (або тоном) - тобто можуть бути або позитивними, або негативними.
  • Емоції можуть відрізнятися за інтенсивністю (силою). Чим сильніша емоція, тим інтенсивніші її фізіологічні прояви.
  • Крім того, інтенсивність емоцій може залежати від стану центральної і вегетативної нервової системи. Так у хворих з пошкодженням спинного мозку максимальне зниження інтенсивності емоцій спостерігається при порушеннях шийних сегментів.
  • Емоції поділяються на стенічні (від грец. сила) і астенічні (від грец. безсилля). Стенічні емоції спонукають до активної діяльності, мобілізують сили людини (радість, ентузіазм та інші), стенічні емоції послабляють або паралізують сили (туга, смуток та інші) 
    Моральні почуття - це почуття, в яких виявляється стійке ставлення людини до суспільних подій, до інших людей, до самої себе. їх джерелом є спільне життя людей з їх законами, правилами та нормами. Моральні почуття людини сформувались у суспільно-історичному житті людей, в процесі їхнього спілкування і стали важливим засобом оцінки вчинків і поведінки, регулювання взаємин особистості.
    Естетичні почуття - це перживання краси в явищах природи, у праці, в гармонії барв, звуків, рухів і форм. Гармонійна злагодженість в об'єктах цілого та частин, ритм викликають почуття приємного і високого. Ці почуття викликають твори мистецтва. Не тільки в мисленні, а й почуттями людина утверджує себе в предметному світі.
    Праксичні почуття - це переживання людиною свого ставлення до діяльності, що виявляється в захопленні, в задоволенні діяльністю, в творчому підході, в радості від успіхів або в незадоволенні, в байдужому ставленні до неї. Праксичні почуття виникають у діяльності. Яскраве уявлення про зміст і форми діяльності, її процес і результат, громадську цінність - головна передумова виникнення й розвитку праксичних почуттів.
    Праксичні почуття розвиваються або згасають залежно від організації та умов діяльності. Вони особливо успішно розвиваються і стають стійкими тоді, коли діяльність імпонує інтересам, нахилам і здібностям людини, коли в її діяльності виявляються елементи творчості.
    Інтелектуальні почуття - емоційне ставлення особистості до пізнавальної діяльності в широкому розумінні. Ці почуття виявляються у допитливості, чутті нового, здивуванні, упевненості або сумніві. Інтелектуальні почуття супроводжують пізнавальну діяльність.
    Агресія (фр. - нападаючий, войовничий, від лат.  - нападаю) - риса характеру, що виражається у ворожому ставленні людини до інших людей, до тварин, до навколишнього світу.
    Страх є відповіддю на реальну або уявну небезпеку. Страхи можуть бути фактором, що провокують масову істерію. Страх також може впливати на свідомість та підсвідомість, наприклад через нічні кошмари.
    Одним з найбільш характерних симптомів страху є тремтіння всіх м'язів тіла, нерідко воно насамперед виявляється на губах. Коли страх зростає до жаху, серце б'ється зовсім безладно, людина може непритомніти, обличчя покривається блідістю, дихання утруднюється.
    У більшості випадків страх виникає на підставі життєвого досвіду. Маленька дитина не боїться висоти і, сміливо перехиляючись вниз, випадає з вікна, якщо вона не випробувала падіння до цього. Лише випробувавши біль за різних умов, вона починає боятися того, що може її заподіяти. Це те, що називають "почуттям самозбереження".
    У реакціях страху очевидна участь адреналіну. Він додає силу моторним реакціям, він же бере участь у рефлексі іммобілізації. Можливо, що в одній кількості адреналін є джерелом сили, а в іншій сприяє задубінню м'язів.
    Переляк - раптове почуття страху. Гнів - бурхливий вияв злості, спрямований на іншу людину.Стрес (від англ.- напруга, тиск) - неспецифічна реакція організму у відповідь на дуже сильну дію (подразник) зовні, яка перевищує норму, а також відповідна реакція нервової системи. Г. Сельє у 1929 році ввів також поняття - еустрес і дистрес. Еустрес - це (дослівно) - гарний стрес, захисна реакція протікає без втрат для організму, безболісно, дистрес - (дослівно) - це надмірний стрес, що приносить шкоду організму і знижує його можливості




Комментариев нет:

Отправить комментарий