вторник, 3 июля 2018 г.


Поради психолога


Літо без проблем





                          
   Літо – час, прекрасне у багатьох відношеннях. Тепло, не потрібно одягати гори одягу перед прогулянкою. Немає дитячих занять. Начебто, все легше, ніж в іншу пору року. Але сказати, що ніяких складнощів немає, не можна. Просто літні проблеми зовсім інші. Поговоримо про деякі з них.
         Чим зайняти дитину: недолік соціальних вражень
   На дачі, на морі, в селі зазвичай ми маємо справу з масою вражень, пов'язаних з природою. І для дитини, для її розвитку, це, звичайно, важливо. Більшості дітей дуже подобається купатися, засмагати, сидіти на травичці, спостерігати за сонцем або тваринами. Діткам, які ростуть у місті, не вистачає подібних простих подій.
   Але проходить тиждень- другий, і мама починає помічати, що дитина вже не так занурений у всі ці прекрасні літні заняття. Вона може стати більш примхливою або вимогливою, просити, щоб нею знову, як в місті, постійно займалися і розважали її.
   Така поведінка, швидше за все, пов'язано з тим, що у дитини присутня нестача спілкування з ровесниками, а також брак соціальних вражень, придатних їй за віком. Тільки малюки-інтроверти відчувають себе цілком самодостатніми і не потребують друзів. Всім іншим (а їх 80%) спілкування з іншими дітьми необхідно як повітря.
   Багато батьків знають це по досвіду попередніх літніх місяців: якщо ви їдете кудись відпочивати з друзями, у яких є діти схожого віку, вам буде простіше. Так, вони, звичайно, будуть періодично сваритися. Але в цілому все буде набагато простіше, і у дорослих, можливо, навіть залишиться час, щоб відпочити й поспілкуватися.
    Але якщо такої літньої компанії у вас немає – варто заздалегідь продумати, як ви будете організовувати соціальні (пов'язані з спілкуванням) враження малюка.
   Якщо ж малюк у вас один – шукайте сусідів, нових знайомих, можливо, навіть дитячі заняття, які йдуть влітку. Здобувши нові враження, ваша дитина буде краще грати сама.
        Старий друг краще нових двох?
   Ви приїхали на дачу або на море тією ж компанією і помічаєте, що ті діти, які чудово грали один з одним і за всіма прикметами становили чудову ігрову пару, тепер не знаходять спільної мови.
   Можливо, хтось із них різко подорослішав, почав ходити в садок або школу або став старшим у своїй родині. Але, може бути, діти просто відвикли – для них 9 місяців зими тягнуться приблизно як для нас 2,5–3 роки.
   Спробуйте допомогти їм згадати дружбу, пропонуючи ігри або організовуючи пікніки та інші спільні заходи.
  Але якщо через тиждень ситуація не зміниться – пустити все на самоплив. Не варто наполягати на обов'язковому продовженні спілкування. Дитячі, особливо дошкільні, дружби рідко бувають довговічні.
   Діти дуже швидко ростуть і змінюються, і їм самим майже неможливо зрозуміти і сказати мамі, чому ж зі старими друзями стало нецікаво.
   Ті випадки, коли діти чудово граю з року в рік – швидше рідкісне везіння, виключення з правил, яке треба дуже цінувати.
        Заводимо нових знайомих
   Для того, щоб дитина обзавівся новими друзями, іноді потрібно кілька хвилин, а іноді – кілька тижнів. Все залежить від віку, обставин, поєднання характерів.
   Маленьким (3-4 роки) дітям достатньо пограти один раз, щоб назвати нового знайомого кращим другом. Але сором'язливий малюк такого ж віку кілька днів буде лише придивлятися і лише до кінця місяця наважиться підійти.
   Не треба чекати чудес: якщо вам дісталося сором'язливе чадо, не пробуйте його переробляти прямо зараз. Від поспіху і маминої наполегливості в цьому випадку контакт не стане краще, дитина може замкнутися тільки ще більше.
   Якщо ж проблем з товариськістю у вас немає – допоможіть дитині вивчити імена нових знайомих і зрозуміти їх уподобання і звички.
   Є ігри, які добре згуртовують: наприклад, прості хороводи із зазначенням імен або нескладні ігри в м'яч типу «їстівне - неїстівне».
         Коли спілкування занадто багато
  Іноді буває й так, що як раз літній період насичений спілкуванням. На дачі або на море підбираються величезні дитячі та дорослі компанії, соціальна життя б'є через край, дитина майже ніколи не буває один на один з мамою – весь час щось відбувається, хтось приходить у гості або кличе погуляти...
   І таке положення речей може бути непростим: спілкування – це свого роду тонізуючу речовина. Якщо його занадто багато, дитина перезбуджується, впливати на нього і виховувати стає складніше.
   Якщо ваша річна соціальна життя дуже бурхлива, варто подумати про те, як дозувати спілкування.
  Варто призначати перерви у загальних заходах і залишатися наодинці з дитиною, займаючись тим, що вам найбільше підходить, – читати книжку, розмовляти, валятися. Це допоможе малюкові увійти в нормальний стан і відпочити.
            Пам'ятайте: багато хорошого – теж не добре.
        Підготовка до ДПА, ЗНО
·         Спочатку підготуйте місце для занять: приберіть зі столу зайві речі, зручно розташуйте необхідні підручники, допоміжні матеріали, зошити, папір, олівці.
·         Можна доповнити інтер’єр кімнати предметами жовтого й фіолетового кольору, оскільки такі барви підвищують інтелектуальну активність людини.
·         Складіть план підготовки. Складаючи план підготовки, чітко визначте, що саме сьогодні вивчатимете. Наприклад, не «ознайомлюсь з матеріалом», а визначте конкретний перелік розділів і тем, які повторюватиме саме сьогодні.
·         Почніть із найважчого з того розділу, який знаєте найгірше. Але якщо Вам складно приступити до роботи, можна повторити спочатку найцікавіший матеріал, а потім переходити до складнішого.
·         Чергуйте заняття з відпочинком, скажімо, 40 хвилин заняття – 10 хвилин перерва. Можна в цей час помити посуд, полити квіти, зробити зарядку, прийняти душ тощо.
·         Не прагніть запам’ятати матеріал усього підручника. Намагайтеся структурувати матеріал, склавши план або схему. Зробити це бажано на папері. Плани корисні ще й тим, що їх легко потім використати, щоб швидко повторити матеріал.
·         Виконуйте якомога більше різних надрукованих тестів із предмета.
·         Тренуйтеся з годинником у руках, фіксуйте час виконання тестів.
·         Готуючись до ДПА, ЗНО, ніколи не думайте, що не впораєтеся із завданнями, а навпаки – подумки уявляйте картину тріумфу.
·         Відведіть один день перед ДПА чи ЗНО, щоб ще раз повторити найскладніші теми. 
         Ведемо дитину в перший клас
         Підготовка до школи – процес і урочистий, і хвилюючий одночасно. І не тільки для малюка, який вже через місяць стане "дорослим" школярем, але і для його мами і тата. Часом більше самих першокласників хвилюються їхні батьки, які мучаться думкою, як складеться шкільне життя дитини.
        Саме тому ми постаралися відповісти на "недитячі" питання батьків майбутніх першокласників і дати їм поради про те, як підготувати дитину до шкільного життя задовго до того, як настане 1 вересня.
       Влаштуйте прогулянку до школи. Обов'язково проведіть дитині невелику екскурсію до школи: походіть по двору і навколо неї, а потім увійдіть всередину. Бажано показати дитині, в якому класі вона буде вчитися, де знаходиться туалет (до речі, якщо дитина привчена ходити в туалет тільки вдома, то не буде зайвим під час прогулянок по місту поводити її в громадські туалети) та їдальня. Періодично можна ходити гуляти до школи, так дорога до школи буде завжди викликати хороші асоціації у малюка.
      Збирайте портфель та одягайте форму. Непогано кілька разів за місяць потренувати збори до школи: нехай першокласник самостійно надіне шкільну форму. Потім мама або тато, розкидавши його шкільне приладдя по підлозі, покаже, як збирати портфель і що куди класти.
         Грайте в школу. Батьки можуть посадити дитину серед іграшок і провести "урок", при цьому попросити малюка встати, коли мама-вчителька входить в "клас", потім сісти за парту, взяти в руку ручку, відкрити зошит. Так для дитини не будуть незвичними ці "команди", коли вона почує їх у школі, і вона легко їх виконає. Також доведеться пояснити першокласникові, що в школі його будуть називати за прізвищем. Тому необхідно навчити його реагувати і відгукуватися на прізвище, наприклад, у грі в школу звертатися не інакше як "Петров", "Іван" і т. д.
        Дружимо з годинником. Необхідно поставити в кімнаті малюка годинник, навчивши його по ньому розбиратися в часі. Це стане в нагоді в школі, наприклад, щоб знати, скільки хвилин є на виконання завдання. Також важливо, щоб малюк вмів укладатися в терміни. Для цього слід скласти графік його звичайного дня і повісити на видному місці. А коли малюк буде, наприклад, малювати, грати або їсти, можна звернути його увагу на те, скільки йому ще залишилося часу на цю дію за розкладом.
       Вчимося порядку. Нехай у дитини з'являться всілякі папки, коробочки, файлики, і він навчиться складати туди свої малюнки, фломастери та інші дрібниці. Розвивати цю навичку потрібно заздалегідь, щоб школяр не був Машею-растеряшею. До речі, можна розвісити по кімнаті невеликі записочки, наприклад, "акуратно повісь речі на стілець" - це буде сигналом до дії.
       "Доросла" кімната. У кімнаті обов'язково повинно з'явитися щось, що говорило б йому про "доросле" шкільне життя, про зміну його статусу, щоб школяр швидше звикав. Приміром, той же письмовий стіл або можна вже зараз купити малюкові невелику шкільну дошку з крейдою.
       Формуйте позитивний образ школи. Ні в якому разі не потрібно говорити майбутньому першокласникові фрази типу "закінчилося дитинство, почалося доросле життя" або "не будеш слухати вчительку, вона тебе покарає". Так любов до школи в нього точно не виховати. Добре, якщо б перша вчителька написала листа майбутньому учневі, розповівши про те, як вони цікаво будуть проводити час у школі, скільки всього нового він дізнається, як багато друзів з'явиться. Якщо домогтися творчого підходу від учителя не вдалося, розповісти про все це повинні батьки. Ще від них вимагається більше хороших забавних історій з їх шкільного життя, наприклад, про те, як вони знайшли свого першого шкільного друга. Також можна показати першокласникові батьківські шкільні фотографії.
         Не залякуйте оцінками. Казати дитині про те, що вона повинна приносити тільки хороші оцінки заборонено. Тим більше що в 1-му класі їх не ставлять. Краще вже зараз завести журнал досягнень малюка, щодня записуючи туди кожен його успіх, наприклад, "сьогодні малюк сам почистив зуби". Тоді він буде знати, що хороші оцінки - це не єдині його заслуги перед батьками і перестане боятися принести "двійку", коли буде ходити до школи.
        Більше рольових ігор. В потрібно якомога частіше запрошувати дітей у будинок (ще краще – майбутніх однокласників, дітей групи). Хай грають в будь-які рольові ігри: доктор-пацієнт, дочки-матері, вчитель-учень або постановки улюблених мультфільмів. Саме на основі таких ігор діти вчаться спілкуватись та знаходити спільну мову між собою.
        Тренуйте увагу і не тільки. Наприклад, хороша гра для тренування пам’яті і уважності: розкласти на столі десять будь-яких предметів. Нехай малюк уважно подивиться на них протягом 1 хвилини, намагаючись запам'ятати якомога більше, а потім, не дивлячись на стіл, розповість, що там лежить. Ще можна забрати один предмет і замість нього покласти другий – нехай скаже, яку річ замінили.
         Дуже добре тренувати мислення прямо під час чергової прогулянки. Наприклад, дати дитині таке завдання: розкласти поняття на складові (варіант: що входить в поняття взуття?), А потім, навпаки, "зібрати" в одне ціле, назвавши поняття (варіант: кіт, собака, жираф, ведмідь - хто це?).
         Нарешті, мова. Прочитавши казку на ніч, мама або тато можуть попросити малюка переказати почуту історію і відповісти на декілька нескладних питань по ній. Так першокласник навчиться висловлювати свою думку, розмірковувати на задану тему і чітко відповідати на запитання.
         Не "ліпіть" вундеркінда. За півроку або місяць до школи не потрібно намагатися підтягти всі "хвости", годуючи дитину новою інформацією. Педагоги та психологи не радять відточувати уміння дитини до досконалості, наприклад, вчити його читати не 30 слів за хвилину, як годиться першокласникові, а 60. Так, з одного боку, бути лідером серед своїх однолітків приємно будь-якій дитині, але з іншого – відсутність "конкуренції" вбиває прагнення поліпшувати свої навики. У той час як успіх того ж сусіда по парті – хороший стимул для "відсталого" першокласника навчитися читати трохи швидше.
       Важливим завданням у період підготовки дитини до школи має стати виховання у майбутніх школярів почуття відповідальності, самостійності, організованості, готовності трудитися; формування правильних моральних засад, що передбачає виховання товариськості, готовність поділитися, поступитися, прийти на допомогу іншим.
          Осіння хандра
        Напевно, кожен з нас хоч раз стикався з такою проблемою, як осіння хандра. Вона приходить в той час, коли змінюється не лише природа і навколишні пейзажі, але і настрій. Причин для нудьги може бути кілька, але всі вони приводять до порушення процесів, що відбуваються в організмі, викликаючи апатію, дратівливість, неуважність, занепад сил і навіть проблеми зі сном. Так з чого ж починається осіння хандра, і як з нею боротися? З приходом осені кількість сонячних днів істотно зменшується, вони змінюються похмурими і дощовими буднями. А чи замислювалися ви, чому в таку погоду долають смуток і печаль, куди дівається життєрадісність і позитивний настрій? Вся справа в тому, що сонце робить істотний вплив на наш організм. Сонячне світло є кращим природним антидепресантом, який рятує від туги і дарує відчуття щастя.
       Пов'язано це з тим, що під впливом сонячних променів в організмі починає посилено вироблятися ендорфін, так званий гормон задоволення. Таким чином, чим більше сонячних і ясних днів, тим більше в організмі гормону щастя і тим менше злості і втоми. Якщо ви хочете уникнути осінньої хандри, намагайтеся, якомога частіше перебувати на свіжому повітрі, не упускаючи можливості прогулятися в сонячний день і отримати додаткову порцію ендорфінів.
       Не варто забувати і про нестачу вітамінів в організмі в осінньо-зимовий період, коли велика кількість свіжих фруктів і овочів підійшло до кінця. Звичайно ж, їх можна придбати в найближчому супермаркеті, але корисні властивості у них будуть вже не ті. Максимально продуктивно з осінньою нудьгою борються продукти, багаті вітаміном D, а також вітаміни групи В. Вони здатні зняти дратівливість, позбавити від апатії і повернути апетит. Відмінним доповненням до осіннього раціону стане їжа, до складу якої входять омега-3 жирні кислоти і фолієва кислота. Отримати їх можна з риби жирних сортів, горіхів, маслинової олії, зелених овочів, м'яса та яєць.
     Впоратися з осінньою нудьгою допоможуть так само активні фізичні навантаження. Регулярно займайтеся спортом, як можна більше рухайтеся і намагайтеся підтримувати організм у постійному тонусі. Якщо у вас немає можливості відвідувати спортзал, займайтеся будинку, бігайте вранці, замінюйте поїздки на ліфті і в громадському транспорті пішими прогулянками.
      Якщо осіння хандра все ж дісталася до вас, не давайте їй ні найменшого шансу надовго захопити ваш настрій. Придумайте для себе цікаве захоплення або знайти заняття по душі. Захоплююче хобі стане прекрасним способом розважитися і відігнати від себе негативні думки. Нові знайомства і регулярне спілкування з однодумцями піде тільки на користь, і незабаром ви забудете про те, що таке осіння хандра.

        Як підготувати дитину до школи
       Психологічна готовність дитини до шкільного навчання полягає в тому, щоб до часу вступу до школи в неї склалися психологічні риси, які властиві школяру.
       У дошкільному віці виникають поки що тільки задатки цього перетворення в учня: бажання вчитися, стати школярем, уміння керувати своєю поведінкою і діяльністю, достатній рівень розумового розвитку й розвитку мовлення, наявність пізнавальних інтересів і, звичайно, знань і навичок, необхідних для шкільного навчання.
Накопичення цих передумов – непроста справа. Що ж можна і чого не можна робити до школи?
Не слід:
·         до приходу в школу змінювати режим життя дитини: позбавляти її денного сну, довгих прогулянок, ігор у достатній кількості;
·         оцінювати все, що робить малюк, так, як слід оцінювати діяльність учня;
·         проходити з дитиною програму першого класу, насильно змінюючи гру навчанням.
Необхідно:
·         прищепити дитині інтерес до пізнання навколишнього світу, навчити спостерігати, думати, осмислювати побачене і почуте;
·         навчити долати труднощі, планувати свої дії, цінувати час;
·         вчити дитину слухати своє оточення, поважати чужу думку, розуміти, що свої бажання потрібно узгоджувати з бажаннями інших людей – дітей і дорослих, прагнути реально оцінювати свої дії і досягнення.
      Світогляд дитини, її знання – це те, про що вона дізналася з вашою допомогою за усі дошкільні роки – знання про навколишній світ, від найближчих його виявів, які вона безпосередньо засвоїла, і до віддалених, які дитина засвоїла, коли їй пощастило подорожувати з вами, з ваших розповідей, бесід, домашніх занять, з книжок, радіо, телевізора, від друзів тощо:
Світогляд дитини – це те, що вона:
·         знає про себе (прізвище, ім'я, адресу), свою родину (як звуть батьків, ким вони працюють, що роблять на роботі), своє село, місто, вулицю (трохи історії, назви вулиць, важливі місця, видатні люди);
·         знає про явища природи: пори року, їх послідовність (яка пора року настане після літа, а яка після весни, назвати все по порядку), місяці кожної пори року, їх загальну кількість і послідовність;
·         дні тижня, частини доби; про сонце, дощ, сніг, урожай; що таке борошно, цукор і як їх роблять, з чого роблять хліб тощо;
·         знає про світ;
·         полюбляє робити у вільний час (улюблені книжки, музика, оповідання, письменники, художники, композитори);
·         знає про дорослих людей: за віком, професіями, які бувають люди вдома і на роботі, серед людей, на вулиці – за своєю вихованістю-невихованістю; добротою, чуйністю – байдужістю; яких людей треба поважати, а яких боятися; звідки, на думку дитини, беруться порядні і непорядні люди;
·         знає про сучасну техніку, транспорт.
       Перш, ніж почати читати, дитина повинна навчитися слухати, з яких звуків складаються слова, які вона вимовляє. Вона повинна навчитися робити звуковий аналіз слів, тобто вміти називати звуки, з яких складається слово.
      Готовність дитини до школи залежить перед усім від батьків. Якщо дитина відвідує дитячий садок, то це залежить від вихователів, адже підготовка дитини до школи передбачена програмою дитячого садка. Але ці програми не повністю враховують психологічні аспекти проблеми.
       Часто батьки, а іноді й вихователі, вважають основними показниками готовості до школи ознайомлення дитини з літерами, вміння читати, рахувати, знання віршів та пісень. Однак дослідження показують, що це мало впливає на успішність навчання. Відсутність цих умінь не потребує спеціальної індивідуальної роботи з дитиною, оскільки їх формування передбачається програмою та методикою навчання.
      Психологічна готовність до школи – це такий рівень психічного розвитку дитини, який створює умови для успішного опанування навчальної діяльності.
   Правила під час підготовки до ДПА, ЗНО
Правило 1. Заздалегідь розплануйте свій час, щоб у години занять ніщо не відволікало.
Правило 2. Розпочинаючи роботу, завчасно організуйте своє робоче місце.
Правило 3. Приступаючи до занять, максимально мобілізуйте свою волю, покиньте усі зайві думки. Найкращий спосіб – попережній перегляд матеріалу, складання плану майбутньої роботи.
Правило 4. Стійкість уваги багато в чому залежіть від того, наскільки добре ви розумієте досліджуваний матеріал ( розуміння значною мірою грунтується на знанні попердніх розділів програми ).
Правило 5. Якщо зосередети увагу на навчальному матеріалі заважають хвилювання, тривога у зв’язку з майбутнім іспитом, стронні думки, то займіться конспектуваням або читанням досліджуванного матеріалу вголос. Після того, як вам удаться засередити увагу, можна читати « про себе».
Правило 6. Чергуйте читання з переказуванням, розв’язанням завдань, тому що це попереджає виникнення психічного стану монотонності, за якого стійкість уваги знижується. Однак така зміна не повинна бути занадто частою: це производить до зайвої суєти, поверхневого сприйняття навчального матеріалу.
Правило 7. Якщо під час  читання ви раптом усвідомили, що на якийсь час «відключилися», змусьте себе негайно повернутися до того місця, де відбулося виключення. Визначити його досить легко: весь попередній текст під час повторного читання сприйматиметься як незнайомий. Обов’язки повернення не тільки забеспечать освоєння сприйманного матеріалу, але й сприятимуть підвищенню загальної стійкості уваги.
Правило 8. Не забувайте про гігієну розумової праці, оптимальне освітлення та температуру.
   Сім`ям, які змінили місце проживання
·         Важливо, щоб батьки ознайомили дітей із новим місцем, пояснили тутешні правила: «Ми зараз не вдома, ми живемо в родичів (або в поселенні). Тут свої правила, свої традиції, своє життя. Нам знадобиться час, щоб звикнути до цього».
·         Слід обговорити з дитиною, як будуть проходити її дні, чим вона може займатися, де буде гратися, вчитися, де може усамітнитися, куди їй можна ходити, а куди ні, пояснити їй правила безпеки.
·         Важливо попередити дитину, що вона завжди може запитати про те, чого не знає, розповісти, де вона може отримувати необхідну інформацію.
·         Розкажіть дитині, до кого вона може звернутися із запитаннями, окрім батьків.
·         Поясніть дитині, що ставити запитання дорослому, який може відповісти, це нормально.
·         Домашня рутина – найкращий анти стрес. Дуже важливо зберегти на новому місці повсякденні ритуали з минулого життя. Якщо в родині було заведено щось робити щодня, варто продовжувати це робити. Це створює почуття безпеки.
·         Погляд батьків має бути зацікавленим. Таким поглядом Ви повідомите дитині: «Я поруч, я тебе розумію, тобі зараз важко, я готовий тобі допомогти».
·         Важливо також підтримувати тілесний контакт із дитиною: потримати її за плечі, погладити по голові, посадити на коліна.
·         Фізичні потреби. Зробіть так, щоб дитина могла вільно задовольняти свої первинні фізичні потреби: завжди могла попити води, поїсти, коли захоче, вживати продукти, що легко перетравлюються.
·         Будь відвертими з власною дитиною. Розкажіть їй про свої почуття. 
    Знайдемо спокій у собі
      Будьте позитивною особистістю, не критикуйте. Учіться хвалити інших за ті риси, які вам у них подобаються, зосередьтеся на них.
      Намагайтеся не зациклюватися на негативних емоціях, спробуйте зосрередитись на чомусь іще.
      Розважайтеся. Іноді необхідно втекти від життєвих проблем ірозважитися. Знайдіть приємне для себе захопливе заняття.
      Регулярно виконуйте фізичні вправи, ранкову зарядку.
      Розповідайте про свої неприємності. Знайдіть друга, з яким ви можете бути відвертим.
      Учіться терпіти і пробачати. Нетерпимість призводить до фрустрації і гніву. Спробуйте зрозуміти, що почувають інші люди, це допоможе вам прийняти їх.
   Батькам майбутніх першокласників
       До 1 вересня, здавалося б, ще далеко. Але багато батьків уже зараз починають готувати своє чадо до вступу в перший клас. Батькі впевнені, що чим більше знань у дитини, тим краще. У той же час фахівці попереджають: для дитини важлива не стільки ерудованість, скільки здоров’я і психологічний настрій на навчання – дітям часто набридає «гризти граніт науки» через втому і високі вимоги.
         Як же краще підійти до питання підготовки дітей до школи, і які нюанси психології малечі потрібно при цьому враховувати?
·         Поясніть малюкові чим школа відрізняється від дитячого садочка, до якого він звик. Розкажіть і про те, що буде цікаво в школі, відкриватимуться нові можливості для пізнання світу, і про те, з якими труднощами може зіштовхнутися дитина. Таким чином Ви уникните тривожності, що іноді виникає у маленьких  учнів під час зустрічі з новими обставинами.
·         Сприяйте формуванню добрих взаємин вашої дитини з однолітками, бо якщо їх нема, виникає відчуття напруги і хвилювання, що призводить до появи відчуття тривоги, агресивності, незадоволення, а у  дитини може сформуватися негативне ставлення до дітей, до школи.
·         Навчіть дитину ділитися своїми проблемами. Обговорюйте з нею конфліктні ситуації, що виникли з однолітками і дорослими. Щиро цікавтеся її думкою, тільки так ви зможете сформувати в неї правильну життєву позицію.
·         Частіше хваліть вашу дитину. На скарги про те, що щось не виходить, відповідайте: «Вийде обов’язково, тільки потрібно ще раз спробувати». Формуйте високий рівень домагань. І самі вірте, що ваша дитина може все, потрібно тільки допомогти. Хваліть словом, усмішкою, ласкою й ніжністю.
·         Допомагайте дитині розвивати дрібну моторику м’язів руки‚ аби їй було легше опановувати письмо. Для цього необхідно багато вирізати‚ малювати, зафарбовувати, будувати, складати невеликі за розміром деталі‚ зображення тощо.
·         Зверніть увагу, що у  кожній дитини свій темперамент, свої потреби, інтереси, симпатії та антипатії. Поважайте її неповторність, дайте можливість бути собою, розвиватись власною траекторією.
Пам’ятайте,   шановні батьки!
Важливим завданням у період підготовки дитини до школи має стати виховання у майбутніх школярів почуття відповідальності, самостійності, організованості, готовності трудитися; формування правильних моральних засад, що передбачає виховання товариськості, готовність поділитися, поступитися, прийти на допомогу іншим.

    Сенс житття
      Існує народна мудрість, яка говорить: «Кожна людина помирає, але не кожен живе по-справжньому». Напевно, і правда, важко описати істинний сенс того, що ж таке «жити». Крім того, ще й тому, що дуже мало хто з нас зможуть дати такий опис — адже не у всіх життя, що називається, «б'є ключем». Але серед таких, оптимістично налаштованих людей, кожному легше живеться. І справді, є сенс у тому, щоб з посмішкою відкривати очі вранці, навіть у тому випадку, якщо після вчорашнього важкого і складного дня нас мучило безсоння.
      Є сенс в тому, щоб посміхатися тільки через те, що ми живі і маємо можливість насолоджуватися кожною миттю цього життя. Майже кожен з нас щодня працює над тим, що ми вважаємо сенсом свого життя. Ми прагнемо до професійного успіху, працюємо над створенням по-справжньому єдиної родини, докладаємо зусиль для того, щоб вести впорядкований і розмірений спосіб життя. А при цьому іноді до такого ступеня зациклюємося на цій жорсткій концентрації, що наше життя стає схожою на нудний фільм. Адже всі зусилля, щоб зробити її ідеальною, перетворюють нас в машини, що намагаються щось зробити у відповідності з планом, наполегливо переслідувати власні цілі. А при цьому ми часто повністю забуваємо про те, що іноді слід зупинитися і перевести дух. Для чого ця божевільна гонка? Ви бачили своє втомлене обличчя в дзеркалі вранці? Можна посперечатися, але кожен, напевно, стикався з подібним.
       Для більшості з нас прагнення до сенсу життя полягає в прагненні до щастя. І чимала частина нашого щастя зовсім не відповідає тій картині, яку ми намалювали собі в наших умах.
        Справжні цінності ми дуже часто упускаємо, а потім шкодуємо про них. Любов, дружба, душевний комфорт — адже саме це є абсолютним, хоча на перший погляд, можна прожити і без цього. Подібні речі знаходиться за межами слів і понять. Це приходить як несподіваний подарунок. Радість від зустрічі зі старим другом, світло ніжності, яким саме тобі сяють очі коханої людини, ніжність дитячого поцілунку «просто так», коли тебе люблять просто тому, що ти є … Можна сказати, що ми, люди, завжди шукаємо сенс в іншому місці.
        Коли ми були дітьми, нам дуже хотілося стати дорослими і швидко вирости. А коли ми стикаємося з «дорослим» життям, розуміємо, що непогано б знову повернутися в дитинство. При пошуку сенсу в пошуку кращого майбутнього, ми забуваємо, що самі і без цього, можемо бути щасливі. Варто тільки захотіти. Потрібно навчитися помічати те прекрасне, що оточує нас. Користуйтеся цим! Насолоджуйтесь життям і приймайте всі її подарунки, які вона дає нам, і не шукайте в них сенс. Будда якось сказав, що смішно думати, що хтось інший може зробити нас щасливими … Ще є чудовий вираз, здається, у Фрейда: «Якщо людина починає цікавитися сенсом життя або його значенням, це означає, що вона хвора».
   Як впоратися з осінньою депресією
     Нерідко з приходом осені ми починаємо відчувати себе пригніченими, а сил і енергії вже не вистачає навіть на звичну щоденну роботу. В основі змін настрою може лежати осіння депресія, яка часто проявляється з настанням перших холодів.
     «Біологічне підґрунтя осінньої хандри незаперечне: зі скороченням світлового дня організм перебудовується на новий лад, збільшується вироблення гормону мелатоніну, що і призводить до зниження настрою. Але свій внесок у депресії вносять також наш психологічний настрій і соціальне оточення. Тому підходити до подолання  депресії можна і потрібно багатосторонньо, враховуючи всі складові поганого настрою».
  1. Більше бувайте на сонці або в яскраво освітленому приміщенні. Так як на зниження настрою безпосередньо впливає гормон мелатонін, секреція якого збільшується в темний час доби, фототерапія (терапія світлом) допоможе зменшити його вироблення і помітно поліпшити емоційний стан.
  2. Збільшуйте фізичні навантаження. М'язова робота сприяє виробленню ендогенних опіатів, викликають легкий ейфорійний стан. Якщо вам хочеться підняти собі настрій - активніше рухайтеся!
  3. Даруйте тілесне задоволення собі та іншим. Грумінг - турбота про своє тіло і тілі інших - запускає вироблення ендорфінів, тобто гормонів, що підвищують настрій. Щоб порадувати себе, можна зробити масаж, обійнятися з близькою людиною, потанцювати або заплести волосся.
  4. Нормалізуйте режим сну. Важливо дотримуватись тривалості сну 7-8 годин, бо не варто недосипати та й переспати. Дослідження показали, що перебувають у депресивному стані люди сплять на кілька годин більше здорових людей. Збільшується також частка швидкого сну - фази, в якій нас відвідують сновидіння. Така особливість може бути пояснена тим, що впали в смуток люди прагнуть сховатися у світі своїх фантазій від сірої реальності.
  5. Правильно харчуйтеся. Мова не йде про поглинання шоколаду або будь-якого іншого продукту, що містить серотонін, який часто називають «гормоном щастя». Вживайте продукти, які містять вітаміни групи В.
 Як налаштувати себе на позитив?
          Як часто в нашому житті настають такі періоди, коли зовсім нічого не вдається зробити. Все валиться з рук, ми постійно відчуваємо втому і невдоволення; нас починають дратувати дріб'язкові проблеми. Ми ніде не може знайти задоволення і почуття радості.
          Так що ж з нами відбувається? Справа в тому, що ви втратили свій позитивний настрій. А адже позитивний настрій це не просто гарний настрій, це насамперед наш ентузіазм і віра в те, що всі наші починання реалізуються. Без цього ми не можемо налаштуватися на роботу, тому думаємо, що не отримаємо від неї ніяких результатів.
         І як же нам знайти такий бажаний позитивний настрій? Перш за все ви повинні перестати жаліти себе, плакатися на нестерпно важке життя. Самокопання і самобичування вам тут точно не помічники. Чим більше ми намагаємося розібратися у своїх переживаннях і причини того як ми дійшли до цього, тим тільки ще більше шкодимо собі. Адже в нашому минулому таїться стільки неприємних спогадів про наші помилки і поразки, і не варто зайвий раз турбувати їх.
           Кожен день говорите собі, що ви гідні тільки самого кращого в цьому світі. Якщо ви беретеся за якусь справу, то завжди думайте про позитивне її завершення. Не потрібно вже заздалегідь налаштувати себе на поразку. Якщо ви налаштовані на позитивний результат, то він саме таким і буде.
       Так само по можливості намагайтеся частіше посміхатися. Адже посмішка не тільки покращить вам настрій, але і допоможе налагодити контакт з оточуючими людьми. Давно відомо, що люди охочіше йдуть на контакт, якщо їх співрозмовник ввічливий та привітний. Посмішка допоможе відкрити вам двері там, де в звичайній ситуації вам довелося б докласти зусиль для цього.
        Смійтеся. Сміх не тільки продовжує життя, але й так само може стати вашим помічником в боротьбі за позитивне мислення. Зробіть сміх частиною вашого дня. Якщо вам сумно, то прочитайте анекдот, веселу книгу або подивіться комедію. Почніть помічати щось цікаве і веселе в кожній ситуації. І скоро ви почнете помічати, що життя досить таки весела штука. Ставтеся до всього з гумором.
         Живіть тут і зараз. Завжди цінуйте сьогоднішній день. Не живіть минулим адже як говорить одна китайська мудрість: Минуле забуто, майбутнє закрито, а справжнє даровано! Ви живете тільки зараз, вас немає ні в минулому, ні в майбутньому. Так який же сенс думати про те, що вже сталось або ще не настало? Люди, які постійно думають про своє минуле або майбутнє - не живуть зараз. Вони залишилися десь там, їх немає з нами. Тому відкиньте всі ваші роздуми і живіть сьогодні! Те, що вже сталося - висічене в камені і скільки б ви не намагалися, вам не вдасться змінити своє минуле. А те, що станеться в майбутньому, ще не відомо.
         Тому намагайтеся насолоджуватися тим, що є у вас зараз.Бути оптимістом дуже важливо для підтримки позитивного настрою. Завжди вірте в те, що у вас все неодмінно вийде. Ніколи не сумнівайтеся в ваших силах.
Що робити в стресовій ситуації?
  1. У стресовій ситуації, краще дати організму невелике фізичне навантаження, ніж таке ж навантаження моральне, нервове, розмірковуючи про те, що ще може з Вами статися. Тут допоможуть ходьба пішки, біг, гімнастика, плавання, теніс і навіть командні ігри.
  2. Відкладіть всі справи і займитесь тим, що Вам приємне і що Вас заспокоює. Почитайте книжку, сходіть на рибалку або просто включите хорошу музику, розслабся і не думай ні про що.
  3. Не нехтуйте дружніми стосунками. Підтримка близької людини завжди дуже важлива.
  4. Приділяйте особливу увагу своєму розпорядку дня в стресовій ситуації. Дозвольте собі трохи сповільнити ритм життя - спить більше, відпочивайте, не дозволяйте собі поспішати - це тільки посилить стрес. Не плануйте занадто багато справ на цей період.
  5. Постарайтесь прочитати поради професіоналів. Деякі психологічні техніки дозволяють дуже ефективно впоратися зі стресом за короткий проміжок часу.
  6. Спробуйте самі проаналізувати і оцінити силу стресу і його вплив. Подумайте, що дійсно залежить від Вас і які його прояви можна пом'якшити. Там, де ситуація не залежить від Вас, постарайся просто «відпустити» її.
  7. Знайдіть співрозмовника. Підтримуйте контакт з тими, хто у важкій ситуації зможе прийти Вам на допомогу або просто вислухати.
  8. Не відмовляйся від допомоги в стресових ситуаціях. Приймайте її з вдячністю.
  9. У стресовій ситуації, просто контролюй дихання, поки воно не відновиться і Ви не відчуєш себе комфортно.
  10. Не «пили» себе за те, що відбувається і за своє сприйняття ситуації - в кінці кінців, Ви такий, як є, зі всіма своїми вадами, і намагайтесь взяти із ситуації урок, який піде Вам на користь.
Як розпочати день з позитивом
Те, наскільки вдалим і легким буде день, багато в чому залежить від того, як його почати. Напевно, кожному відомий вираз "встати не з тієї ноги". Що ж робити, щоб кожен день починався "з тієї ноги":
  1. Перше, що ви бачите, відкривши вранці очі, має піднімати вам настрій на весь день. Це може бути ваша улюблена картина, малюнок ваших близьких друзів, дрібничка, з якою вас пов'язують приємні спогади, акваріум, кімнатна квітка тощо. Чим більше речей у вашій кімнаті будуть радувати око, тим більше позитивних емоцій будуть підтримувати ваш позитивний заряд протягом дня.
  2. Найчастіше настрій з ранку псується через брак часу. Коли ви чогось не встигаєте, все валиться з рук, здається, що весь світ налаштований проти вас. Якщо ж у вас у запасі достатньо часу, ви можете не поспішаючи збиратися, не боячись спізнитися. Щоб позбавити себе від зайвого головного болю, підготуйтеся заздалегідь. З вечора продумайте, що надіти, зберіть сніданок, почистіть взуття тощо. Намагайтеся зберігати всі речі на своїх місцях, тоді вам не знадобитися витрачати дорогоцінні хвилини на пошуки ключів, рукавичок і інших речей, які мають магічною здатністю зникати в самий невідповідний момент.
  3. Прокинувшись, відразу ж запитаєте себе - що протягом сьогоднішнього дня підніме вам настрій. Відповідь має бути конкретною. Можливо, у вас запланована зустріч зі старим другом, або ви збираєтеся ввечері в кіно, або ви перший раз одягнете нову пару взуття. Чим більше приємних дрібниць ви знайдете у майбутньому дні, тим швидше вам захочеться встати з ліжка і почати його.
  4. Створіть ранковий ритуал, заради якого вам хотілося б підвестися з ліжка. Це може бути невелика прогулянка, чашечка запашної кави або медитація. Експериментуйте і ви знайдете те, що допоможе вам прокидатися.
  5. Прокинувшись зробіть кілька глибоких вдихів і різких коротких видихів. Це допоможе вам підбадьоритися і налаштуватися на новий день.
  6. Музика володіє неймовірно заразливою енергетикою. Складіть свій ранковий топ улюблених пісень, який допоможе вам підбадьоритися і подарує відмінний настрій на весь день.
  7. Пам'ятайте, що тільки ви самі можете керувати своїм настроєм. Прокинувшись, дайте собі установку - бути в хорошому настрої і радіти життю. Чим позитивніше будуть ваші ранкові думки, тим краще пройде ваш день.

      Продукти, які допоможуть заспокоїти нерви
Всі вітаміни позитивно впливають на центральну нервову систему, але особливо - вітаміни групи В. Вони знімають збудження, втому, допомагають сконцентрувати увагу. Вітаміни групи В покращують пам'ять і захищають нервові волокна від пошкодження.
Джерело вітаміну В - бобові, особливо соя. Також багато вітамінів цієї групи є у молочних продуктах, м'ясі, субпродуктах і морепродуктах.
Зміцнює нерви йод - абрикоси, вишня, агрус, смородина, оливкова олія, фініки, гречана каша і морська риба - відмінні його джерела. Не забувай про ці продукти, вживай їх регулярно - і твої нерви будуть в порядку.
      Відпочинок разом з дитиною
Відпочинок разом з дитиною може стати як світлим спогадом для вас та дитини, так і моторошним кошмаром спільного перебування, не дивлячись на екзотичне місце або нові мальовничі місця власної держави. Причин дискомфорту від спільного відпочинку з дітьми може бути багато, тому психологи дають деякі поради, як провести цей час з користю і без різних неприємностей: від психологічного дискомфорту до фізичних проблем.

Плануємо спільний відпочинок
Перш ніж вирушити на відпочинок всією сім'єю, краще всього його планувати заздалегідь, бажано, радячись з дітьми, якщо вони вже досягли того віку, в якому можуть взяти участь в обговоренні. Необхідно пам'ятати, що відпочинок буде зіпсований, якщо дитина буде категорично проти поїздки туди, куди ви вирішили її неодмінно потягти з собою незалежно від її бажання. З'ясуйте у дітей, як вони уявляють собі відпочинок і обговоріть всі можливі варіанти. Розкажіть, що не варто очікувати, що все відбудеться, як планувалось, адже життя непередбачуване і щось може піти не так.

Ймовірність перепланування
Іноді ситуація виходить з-під контролю, адже неможливо передбачити погоду, довжину черги в ботанічний сад або кількість людей на пляжі. Тому будьте готові перепланувати на ходу якісь заплановані заходи. Щоб діти не надто засмутилися переплануванню, повідомте їм, що приготували сюрприз, тоді їм легше буде змиритися зі зміною планів. Безумовно, такий варіант пройде лише з маленькими дітьми, а якщо вони вже досить дорослі, поясніть їм, що доводиться змінювати плани, якщо вони, звичайно, згодні.

Відпочинок зіпсований, не встигнувши початися
Якщо ж раптом відпочинок виявився зіпсований, ще не встигнувши початися, наприклад, поламалася машина в якомусь абсолютно невідомому місці, що ж, поки відремонтують машину в місцевій майстерні, поспілкуйтеся з дітьми, відпочиньте від звичного побуту, сходіть на екскурсію по околицях. Головне - не впадайте в зневіру, щоб діти не відчували, що батьки розчаровані. Адже ви їхали на відпочинок з дітьми, щоб побути разом. У вас не просто спільний відпочинок, а пригода.

Щоб відпочинок став світлим спогадом
Якщо ж все виявилося добре і ви вже прибули на місце відпочинку, намагайтеся не випускати дітей з виду. Проводьте з ними час на екскурсіях, однак намагайтеся не перестаратися, щоб дитина не встигла дуже втомитися і не стала вередливою і некерованою. Напевно, багато спостерігали, як веселі товариські діти перетворюються в істеричних крикунів. Просто батьки не розрахували час і малюк занадто втомився, щоб контролювати свої емоції. Тому не прагнете обійти всі цікаві місця за день, розтягніть це задоволення на кілька окремих походів, щоб ні вам, ні дитині не було в тягар.

Подорожуйте і відпочивайте з дітьми
Намагайтеся подорожувати з дітьми, адже, вирушаючи на відпочинок разом, ви подаруєте дитині море вражень і величезну радість. Звичайно, відпочивати без дітей комфортніше, але спільне проведення часу поза домом допоможе знайти найкраще взаєморозуміння з дітьми та підвищити довіру дитини до батьків, навіть якщо щось пішло не так, як планувалося заздалегідь.
                           Десять правил успіху
• Перше. Намагайся при всіх успіхах дякувати обставини, а у всіх невдачах звинувачувати тільки себе.
• Друге. Пам'ятай: немає безвихідних положень. Ніколи не опускайте руки. Поки ми живемо, ми здатні поліпшити своє життя.
• Третє. Коли тобі погано, знайди того, кому ще гірше, і допоможи йому - тобі стане значно краще.
• Четверте. Стався до інших людей так, як хотілося б щоб люди ставилися до тебе.
• П'яте. Не обставини повинні керувати людиною, а людина обставинами.
• Шосте. Вір у Його Величність Випадок і знай: випадок приходить лише до тих, хто все робить для того, щоб цей випадок прийшов. Знай: якщо, проживши день, ти не зробив жодної доброї справи або за день не дізнався нічого нового - день прожитий дарма.
• Сьоме. Найцінніше в нашому житті - здоров'я. Про нього треба дбати. Спати стільки, скільки потребує організм. Більше рухатися, раціонально харчуватися.
• Восьме. Пам'ятайте: життя любить щасливих. Про минуле жаліти марно.
• Дев'яте. Аналізуйте кожен прожитий день - краще вчитися лише на власних помилках.
• Десяте. Найкращі ліки від смутку, від стресу, від невдач - оптимізм.
                              Як розпочинати день
Як відомо, кожен «сам собі психолог», потрібно лише прислухатися до себе, щоб життя було набагато краще. А для цього вам потрібно скористатися наступними простими, але дуже важливими порадами.
Наприклад, як можна приємніше намагайтеся провести кожен свій день (незалежно від внутрішніх або зовнішніх обставин). Отже, ось 12 порад психолога на кожен день:
  1. Випромінюйте радість, тепло та діліться ним з оточуючими.
  2. Визначтеся зі своєю життєвою метою і слідуйте їй.
  3. Уникайте сприйняття негативної інформації і вираженню несприятливих емоцій. Оточіть себе успішними і добрими людьми.
  4. Поставте приємну мелодію на будильник і не вставайте з ліжка в ту ж хвилину. Дозвольте собі налаштуватися на день прийдешній. Посміхніться і уявіть, які приємні моменти чекають на вас сьогодні. На все про все - п'ять хвилин, не більше.
  5. Нехай вас тимчасові невдачі не виводять з ладу. Не засмучуйтеся і завжди намагайтеся витягти з них урок і не допустити подібних промахів в майбутньому.
  6. Позбавляйтеся від всілякого сміття в своєму будинку, на робочому місці і в своїй голові.
  7. Ніколи не кажіть, що ви не можете зробити ту чи іншу дію. Інакше ви ризикуєте зовсім зневіритися у своїх силах. І якщо ситуація дійсно не на вашому боці, то краще всього сказати «Я не хочу» і самому повірити в це.
  8. Щоб добре себе почувати, споживайте свіжі фрукти і овочі, вітаміни. Займайтеся спортом. Більше дихай свіжим повітрям і вчасно відпочивайте, смійтесь.
  9. Час від часу згадуйте про свої перемоги. Але не зациклюйтеся на них. Йдіть далі.
  10. Намагайтесь зробити так, щоб ваша праця була в радість вам і оточуючим. Але і вчасно відпочивати не забувайте.
  11. Перестаньте дивитися телевізор і займіться читанням. Але це повинна бути дійсно якісна література.
  12. Забувайте погане, але ніколи - добро!
Ось, власне, і все. Головне - бути націленим на успіх і творення, а не на зовсім протилежне. Мисліть позитивно, і тільки, тоді все складеться найкращим чином.
    Створення позитивного ставлення до школи у дошкільника
  1. Найкраще розпочати підготовку до школи з ігор, під час яких дитина набуває нових знань, умінь та навичок, а також розвиває свої здібності. Мова ігор дуже добре зрозуміла дитині, оскільки на цьому етапі вона засвоює культуру саме таким чином.
  2. Прагніть не створювати у дитини враження , що заняття та ігри з нею є сенсом вашого життя, тому грайтеся з малюком, наприклад, під час приготування вечері на кухні («Чого не стало?», «Що змінилося?», «Назви всі предмети на столі одним словом», «Чому одні продукти кладемо в першу шафу, а інші – у другу?» тощо), по дорозі в дитячий садок, у машині, в автобусі ( «Назви одним словом», «Я знаю п’ять назв квітів, посуду, меблів…» тощо).
  3. Заняття вимагають систематичності: 10 – 15 хвилин щодня дадуть кращий результат, аніж година – дві у вихідні.
  4. Не забувайте оцінювати успіхи дитини, а при невдачах підбадьорюйте її дії словами: «Давай спробуємо разом, я впевнена, все вийде», «Якби ти зробив так (показ, пояснення), то було б іще краще».
  5. Діти емоційно чуйні, тому якщо вам не хочеться гратися в якусь гру, або ви погано почуваєтеся, то краще відкласти заняття. З поганим настроєм, над силу не грайтеся з дитиною. Ігрове спілкування має бути цікавим і для неї, і для вас.
  6. Сходіть із дитиною у школу, де вона вчитиметься, покажіть їй, де роздягальня, їдальня, туалет.
  7. Розповідайте дитині про розпорядок дня у школі, про те, чим займаються діти під час уроку, в яких випадках можна звернутися до вчителя.
  8. Поділіться власним досвідом шкільного життя, звичайно, якщо він позитивний («Коли я вперше прийшов у школу, я теж не знав, а потім вчителька нам показала, розповіла»), розкажіть про смішний випадок на уроці.
  9. Читайте розповіді про школу, вчителів, школярів.
  10. Прагніть створити у дитини адекватне, об’єктивне уявлення про школу і навчання, не ідеалізуючи, але й не залякуючи майбутнього школяра. Адже відоме перестає бути незрозумілим, таким, що лякає!
                                Як боротися зі стресом
         Дуже мало залишилося людей на планеті, які не знайомі з цим станом. Стрес - це низка подій, які ми сприймаємо як загрозу нашому благополуччю, що призводить до напруження нервову систему, а це в свою чергу викликає проблеми з фізичним і психологічним здоров'ям. Симптоми стресу - це сигнали про те, що в житті пора щось міняти.
           До таких симптомів належать:
- стан тривоги;
- безсоння;
- почуття самотності і незахищеності;
- страх втрати когось або чогось;
- різкі зміни настрою;
- почуття пригніченості без особливої причини;
- відсутність бажання що-небудь робити.
          Багато порад по боротьбі зі стресом базуються на загальновідомих і простих принципах. Ось деякі з них.
          Антистресові вправи. Одне з антистресових вправ називається «притулок». Потрібно подумки створити спокійний куточок, куди можна буде «піти», щоб побути на самоті. Таким куточком може бути будиночок на березі моря, вершина гори, хатина в лісі або інша планета. Головне за той час, поки ви там знаходитесь, ви повинні заспокоїтися і набратися сил. Для повернення в реальний світ треба просто відкрити очі.
          Складання плану дій. Почуття контролювати людині, звичайно, складно, але от свої дії контролювати можна. А від зміни поведінки змінюються думки і почуття. Наприклад, якщо не вдалося щось зробити, то замість того, щоб жаліти і почувати себе гірше нікуди, потрібно розробити активний план, який дозволить зробити це наступного разу. Від активних дій змінюються емоції, і починаєш про дану ситуацію думати по-іншому.
           Шукайте гумор у повсякденному житті, частіше посміхайтеся і смійтеся. Той, хто у важкі моменти знаходить у собі сили пожартувати, легше за інших справляється зі стресовою ситуацією. Іноді гумор допомагає по-іншому поглянути на ситуацію і швидко знайти вирішення проблеми. Гумор, посмішка і сміх мають оздоровлюючий ефект для організму, що перебуває в стресовій ситуації. Не дивно, що клуби сміху в наш час набирають популярність з великою швидкістю.
           Правильне харчування. У боротьбі зі стресом допоможуть деякі продукти. Під час стресу зростає потреба організму у вітамінах С, вітаміну В5, магнію. Тому кожен день потрібно включати в свій раціон продукти, багаті цими вітамінами і мінеральними речовинами: ківі, цитрусові, капуста, перець. А можливо буде надійніше придбати комплекс вітамінів в аптеці.
         А також потрібно згадати про гормон щастя - серотонін. Щоб виробився серотонін, потрібно вживати продукти, що містять триптофан (амінокислота, що входить до складу білків), а саме гарбузове насіння, насіння кунжуту, мигдальні горіхи, фініки, банани, волоські горіхи. Вночі перетворюється в серотонін мелатонін - гормон, що допомагає відновлювати життєві сили.
Психологи радять! Як підготуватись до ЗНО
         Процедура проходження незалежного зовнішнього оцінювання - діяльність складна, що відрізняється від звичного досвіду учнів і пред’являє особливі вимоги до рівня розвитку психічних функцій.  Незалежне зовнішнє тестування має ряд особливостей, які можуть викликати у випускників різні труднощі – когнітивні, особистісні або процесуальні. Для подолання когнітивних труднощів необхідно рухатися у двох напрямках: освоювати навички роботи з тестами і допомагати випускнику виробляти індивідуальну стратегію діяльності. І якщо  навички роботи – це більше педагогічне завдання, то вироблення індивідуальної стратегії – це завдання психологічне.
           Правила психологічної підготовки підготовки
  1. Запорукою підтримання інтелектуальної форми є добра фізична форма.
  2. Перш, ніж починати роботу, усвідом, що ти повинен зробити, скільки це має  забрати часу, визнач порядок роботи.
  3. Плануючи графік роботи, пам’ятай, що найвища продуктивність праці настає через 20-30 хв. після початку роботи. Найскладніше завдання доцільно виконувати саме тоді. Простіші й цікавіші — наприкінці. Проте, якщо тобі важко, починай роботу з цікавішого.
  4. Заздалегідь облаштуй своє робоче місце так, щоб тебе нічого не відволікало від виконання завдань, а всі потрібні предмети були напохваті.
  5. Намагайся у процесі роботи дотримуватися визначеного графіка.
  6. Починай роботу, відпочивши. Найкращий відпочинок — 1,5-2 год. сну або прогулянка, спорт, допомога батькам по господарству, але не більше, інакше знову втомишся.
  7. Першу годину можна працювати без перерви, а далі мають бути 5-10-хвилинні перерви через кожні 40-50 хв. напруженої роботи, під час яких можна виконувати фізичні вправи для релаксації. Не роби відпочинок тривалим.
  8. Якщо якесь завдання не можеш виконати одразу, не розгублюйся, спробуй повторити за якийсь час.
  9. Також май на увазі: розпочинати будь-яку серйозну роботу, розумову чи фізичну, варто не раніше, ніж через 20-30 хв. після доброї порції їжі. Перед навчанням не бажано вживати жирну їжу, бо від неї хилить на сон — організм зосереджується на перетравленні калорійних продуктів і кров від мозку прибуває до шлунка.
  10. Залежно від психологічного типу («жайворонок» або «сова») максимально використовуй вранішній або вечірній час.
  11. Не втрачай почуття впевненості у власних силах. Якщо це раптом трапилося, скороти обсяг завдань, щоб виконати їх успішно. Тримайся на позиції переможця, але не бійся й поразок. Перемога не завжди приходить до найсильнішого чи найспритнішого, але рано чи пізно вона приходить до того, хто повірить у себе.
·         Успіх завжди з тим, хто його прагне.
·         Якщо ти думаєш про перемогу, то переможеш.
·         Якщо ти чекаєш на невдачу, то вона прийде до тебе.
·         Повір у себе, щоб досягти успіху.
Зичимо Вам успіху!
                                        Кольоротерапія
      Лікування кольором, або кольоротерапія, сьогодні дуже популярний метод лікування.  Цей метод зародився ще в давнину, коли з'ясувалося, що колір не лише сприяє душевній рівновазі, але й може бути одним з лікувальних чинників проти багатьох  хвороб.  Кольоротерапію використовували в Китаї, Індії, Єгипті. Спеціальні конструкції, виявлені в єгипетських храмах, заломлювали  сонячне світло, дозволяючи отримувати різні  кольори спектру.
     Сучасні вчені вважають кольоротерапію одним з найбільш перспективних і  безпечних  методів лікування та оздоровлення. Мозок людини сприймає колір  приблизно як шлунок їжу. Не дивно, що іноді він потребує дії певного кольору так само, як ми часом хочемо  конкретних продуктів.
Отже, які кольори як на нас впливають.
     Червоний нормалізує кровообіг і обмін речовин. Символізуючи внутрішню  енергію, підвищує статевий потяг і сексуальність. Він допомагає розслабитися закляклим суглобам, особливо в ногах. Оскільки червоний  зігріває і сприяє припиненню запального процесу, його рекомендовано тим, хто  схильний до застуд.
Червоний стимулює кровотворення, нормалізацію кровообігу та обміну речовин, але  протипоказаний при підвищеному тиску. 
       Помаранчевий бореться із втомою, депресією, допомагає перемогти нудьгу, невпевненість, тривогу і страх.  Ним лікують психічні розлади, оскільки він звільняє  від нав'язливих страхів і зміцнює морально. Цей колір  можна використати як допоміжну терапію в разі захворювань шлунково-кишкового тракту, сечового міхура, нирок, надниркових залоз. Також колір урожаю здатен збуджувати апетит, оскільки є .
    Помаранчевий обов'язково має бути у полі зору людей з легеневими, серцевими та ендокринними захворюваннями. Організм відповідає на цей колір прекрасним  самопочуттям. Завдяки властивості позитивно впливати на гормональний стан цей колір показаний при менопаузі та безплідді. А також сприяє очищенню від слизу будь-якої системи організму.
       Жовтий – насприятливіший колір для осіб із порушеннями функції печінки. Він впливає на сонячне сплетіння – зосередження нервових закінчень,  пов'язаних з жовчним міхуром,  селезінкою,  шлунком і печінкою.  Жовтий покращує зір,  заспокоює нервову систему, справляє сприятливий вплив на шкіру.
           Він - чудовий "санітар", який очищує від токсинів увесь організм,  допомагає впоратися із  закрепами, контролює вагу. Ці властивості обумовлені здатністю управляти рідинами в  організмі: стимулювати виділення шлункового соку, контролювати потовиділення,  знімати набряклість).
Жовтий підвищує концентрацію уваги, покращує настрій і пам'ять.
   Зелений, колір гармонії й врівноваженості, сприяє  ритмічній роботі серця,  відпочинку очей, має помірну протизапальну і протиалергічну дію, корисний  у разі зниженої функції нирок, запамороченнях, нервозності. Візуально розширюючи простір, він може стати в нагоді тим, хто страждає на клаустрофобію (боязнь замкненого простору).
Зелений колір застосовують при захворюваннях серця, для позбавлення від головного  болю та покращення роботи печінки, стабілізації кров'яного тиску.  Дерева і трава - що може бути кращою кольоротерапією для людини?
     Блакитний корисний при порушеннях щитовидної залози, допомагає зняти запалення і  відчуття печіння від сонячних опіків, а також підвищує імунітет. Цей колір здатен знижувати кров'яний тиск і позитивно впливати на щитовидну залозу.
     За допомогою блакитного зменшують болі при виразках шлунка та ішіасі. Він сприяє зупинці кровотечі й допомагає впоратися з нетриманням сечі.
Особливо ефективний блакитний у випадку безсонні, тому читати на ніч варто під блакитним  абажуром або повісити в спальні синьо-блакитний килим чи картину.
          Синій знімає нервову напругу, знижує артеріальний тиск, заспокоює прискорене  дихання. Найбільш сприйнятливою до цього кольору є ендокринна система, тому його рекомендують застосовувати жінкам для  нормалізації  менструального циклу і в клімактеричний період. Крім того, синій є найбільш болезаспокійливим кольором  спектру, здатним впливати на кісткову систему, особливо на хребет.
          Цей колір здатен послаблювати шкідливий вплив забруднення повітря, води та їжі на організм. Його можна використати  при бронхіті, астмі, мігрені, екземі, забиттях і запаленнях.
         Фіолетовий сприятливо діє на лімфатичну й імунну системи, допомагає при мігрені, а також  при внутрішніх запаленнях, зокрема запаленні сідничного нерва.  Він зменшує шкірні висипання, загострює зір і почуття, корисний при втомі й болі в очах,  заспокоює розхитані нерви, послаблює  серцебиття.
        Але будьте обережні при використанні фіолетового кольору. У великих  дозах може викликати депресію і пригнічувати апетит.
          Оскільки фіолетовий колір складається з червоного і блакитного, він сприяє гармонії  тіла  і духу.
      Техніка прийняття рішень та дій у складних ситуаціях
  1. Нічого не роби до тих пір, поки не зробиш те, що написано нижче.
  2. Зніми стрес за допомогою релаксаційних вправ.
  3. Перемкни режим роботи твого мозку: розшир або зміни свій погляд на ситуацію.
  4. Відсторонись від ситуації. Будучи у неї включений, ти ніколи не побачиш повної картини. Подивись на неї збоку, але обов’язково намагайся побачити в ній себе.
  5. Досліджуй кризову ситуацію:
o    виділи головну проблему;
o    визначи проблеми-наслідки;
o    обміркуй рішення, якщо відсутні – продовжуй аналіз до тих пір, поки не наткнешся на рішення.
  1. Визначи твою мету:
o    що я хочу;
o    як я дізнаюсь, що досяг мети;
o    де та з ким мені необхідно це обговорити;
o    що мені потрібно;
o    що мені може заважати;
o    що відбудеться, якщо я досягну мети;
o    наскільки важливий для мене цей результат.

  1.  Склади декілька варіантів планів дій та розпочинай їх реалізовувати.

Комментариев нет:

Отправить комментарий